Dzieciństwo to czas szczególny. Dziecko poznaje świat, uczy się dosłownie wszystkiego krok po kroku. Okres ten w życiu małego człowieka buduje podwaliny na przyszłość. Rozwija się mózg i cała motoryka. Kształtują się postawy moralne i społeczne, które wpływają na późniejsze schematy zachowania w różnych sytuacjach. W sposób wręcz niesamowity doskonali się umiejętność kreatywnego myślenia oraz wyobraźnia.
Jednak, aby rozwój dziecka przebiegał w sposób naturalny i niewymuszony, dziecko potrzebuje pozytywnych bodźców z otoczenia oraz przestrzeni na swobodną zabawę. Poprzez zabawę bowiem dziecko najwięcej doświadcza i się uczy. Jak wspomóc rozwój dziecka? Co będzie je aktywizować? Czy zabawki z drewna są faktycznie lepsze od tych plastikowych? Sprawdzamy!
Krótka historia zabawek z przymrużeniem oka
Długo, długo przed pojawieniem się plastikowych zabawek na sklepowych półkach, były tylko te wykonywane z drewna. Posiadały ruchome elementy, były unikatowe, bo robione ręcznie. Dzieci bawiły się nimi chętnie, aż nadeszła pora plastiku. Najpierw powoli plastikowe zabawki zaczęły wypierać drewniane. Z jednej strony ze względów ekonomicznych, z drugiej natomiast przez względy wizualne. Chińska, plastikowa i wielokolorowa tandeta, zaczęła zalewać rynek.
Plusem (dla dzieci), ale jednocześnie i minusem (dla ich rodziców) plastikowych zabawek, jest możliwość włożenia do nich baterii. Tym sposobem każdy, kto ma dzieci, ma też pełno grających, świecących, gadających, piszczących i skaczących przedmiotów. Ponadto są to niestety zabawki, które bardzo łatwo się niszczą, a płacz malucha za ulubionym pianinkiem rozbrzmiewa w domu przez długie tygodnie.
Z subiektywnego punktu widzenia, jeden z takich rodziców mógł powiedzieć w końcu „Nigdy więcej! Od dziś kupujemy jedynie zabawki z drewna!”. I faktycznie przyglądając się tendencjom ostatnich lat, można zauważyć powrót do łask drewnianych zabawek. Ale dlaczego dzieci i rodzice aż tak bardzo je uwielbiają?
1. Zabawki z drewna pobudzają wyobraźnię
Trudno nie zauważyć, że do większości zabawek są dołączone instrukcje obsługi. Nic dziwnego, ponieważ zabawki z wmontowanymi mechanizmami powinny być używane w określony sposób. Czy tego chcemy, wybierając zabawkę dla dziecka? Czy mały człowiek ma się poruszać w jeden słuszny, z góry określony sposób? Przecież w ten sposób ogranicza się rozwój kreatywności dziecka. Gdy wszystko jest oczywiste, pokazane wprost, zabawka szybko traci na uwadze i ląduje w kącie. Minimalistyczne zabawki z drewna mogą za to być wszystkim. Prosta i nieskomplikowana budowa zapewnia świetną zabawę przez długie godziny.
Drewniany klocek może posłużyć jako cegiełka w zamku, jako dowolny rodzaj samochodu lub jako stolik dla lalek. Dodatkowo brak wydawanych przez zabawki dźwięków pobudza aparat mowy. Obserwując dziecięcą zabawę, będziesz zszokowany, jak ograniczona jest Twoja wyobraźnia.
2. Zabawki z drewna są uniwersalne
Zabawki z drewna mają to do siebie, że chętnie bawią się nimi wszyscy. Bez względu na wiek czy płeć dziecka. Zwłaszcza wśród asortymentu na najmłodszych pociech, jak sortery czy drewniane puzzle, znajdziesz zabawki dla chłopców i dziewczynek, którymi mogą bawić się wspólnie. Producenci drewnianych zabawek co rusz wymyślają nowe patenty, przez co również starsze dzieci chętniej po nie sięgają. Drewniana kuchnia czy warsztat pełen śrubek? Nie ma to znaczenia. Absorbująca, świetna zabawa nie zna podziału na chłopców i dziewczynki.
3. Zabawki z drewna mają lepszą jakość
Nie umniejszając producentom plastikowych zabawek, te z drewna są po prostu porządniejsze. Po pierwsze drewno jest materiałem naturalnym, któremu kolejne lata dodają jedynie uroku. Trudno je zniszczyć, przez co mogą służyć kolejnym pokoleniom. Są też przez to zdecydowanie bezpieczniejsze. Pomysły dzieci są różne i rzecz jasna, nieszablonowe. Nie zawsze plastikowe zabawki są w stanie przetrwać próbę. Wyszczerbiona, pozbawiona elementów plastikowa zabawka może być zwyczajnie niebezpieczna, dlatego najczęściej ląduje w koszu. Oczywiście jakość wykonania niektórych zabawek z drewna również pozostawia wiele do życzenia. Warto więc uczyć dzieci od najmłodszych lat rozdzielenia rzeczy kiepskiej jakości, od tych godnych zainteresowania.
4. Zabawki z drewna są pięknie i estetycznie wykonane
Możesz w duchu zapytać, czy dziecko będzie chciało bawić się zabawkami z drewna, jeśli wokół jest pełno kolorowych zabawek plastikowych. Odpowiedź na to pytanie jest krótka. Tak. Nie myl zabawek, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa, z tymi dostępnymi obecnie na rynku. Producenci prześcigają się w różnorodnych formach i kolorach. Dzisiejsze zabawki z drewna są robione z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Pełne barw i kształtów, niczym nie odbiegają od tych plastikowych. Spełniają najwyższe normy zarówno pod względem obróbki samego drewna, jak i stosowanych farb. Pięknie wykonane służą nie tylko do zabawy, ale są również wyjątkową ozdobą dziecięcego pokoju.