do kasy suma: 0,00 zł

    Niesamowita lewa półkula mózgu – ćwiczenia, które ją pobudzają!

    Harmonijny rozwój dziecka i procesy uczenia się zależą między innymi od zabaw i ćwiczeń, które poprawiają i usprawniają pracę mózgu. Lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za myślenie analityczne i logiczne, a także mowę, tworzenie języka i jego odbiór. Z tego względu warto pobudzać ten obszar mózgu już u małych dzieci. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka inspiracji poniżej!

    Białe do białego, czerwone – do czerwonego

    Układanie rzeczy według kategorii to świetny sposób na interesującą zabawę, która ma wiele funkcji. Kategoryzowanie może odnosić się do dowolnej funkcji lub cechy przedmiotów: kolorów, kształtów, przeznaczenia, na przykład w określone miejsce dziecko ma ułożyć wyłącznie przedmioty okrągłe, czerwone bądź służące do jedzenia, a obok – odpowiednio: kwadratowe, niebieskie i zabawki. Kategoryzowanie to czynność, którą bardzo „lubi” lewa półkula mózgu. Ćwiczenia tego typu można dostosować stopniem trudności i zróżnicowania do wieku i umiejętności dziecka.

    Ćwiczenia z tworzenia sekwencji

    Lewa półkula mózgu jest uporządkowana i lubi schematy. Z tego właśnie powodu ćwiczenia mogą polegać na układaniu obrazków lub przedmiotów według założonego, pokazanego wzoru. Dziecko może mieć pokazany początek sekwencji, na przykład obrazki przedstawiające naprzemiennie kropki zielone i żółte bądź małe i duże gwiazdki. Kolejne elementy są powycinane z papieru i dziecko odnajduje odpowiednie elementy, układając je dalej w rządku. Podobnie jak w przypadku klasyfikowania, można w tych ćwiczeniach dostosować stopień trudności do dziecka. Zabawy mogą odbywać się nie tylko na papierze – maluchy mogą układać według wzoru sztućce, klocki i co tylko się nada!

    Znajdowanie różnic

    Zadania tego typu można spotkać w wielu książkach oraz kolorowankach – zabawach. Dwa bardzo podobne do siebie obrazki różnią się kilkoma elementami. Dziecko wyszukując je, ćwiczy lewą półkulę mózgu i wspiera rozwijanie mowy. Jeśli nie mamy gotowych grafik, zawsze możemy szybko wykonać pary obrazków, na przykład układając na dwóch kartkach papieru kredki, liście lub kolorowe patyczki. W tym celu mogą przydać się drewniana układanka z patyczków Stick Basic bądź różnego rodzaju układanki magnetyczne. W przypadku tych ostatnich nie ma obaw o przesunięcie się ułożonych wcześniej elementów.

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony